UZYSKANIE ZGODY NA ZAJCIE PASA DROGOWEGO
Drogi gminne.
Podstawa prawna:
– Art. 40 ust. 1; 2 pkt 1;2;3;4, ust 3;4;5;6;12;13 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych ( Dz. U. z 2004 roku Nr 204, poz. 2086 z pn. zmianami ),
– Uchwaa Nr XIV/72/04 Rady Miejskiej w Braniewie z dnia 25 lutego 2004 roku w sprawie opat za zajcie pasa drogowego,
– Art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postpowania administracyjnego
( Dz. U. Nr 98 z 2000 roku, poz. 1071 ).
Zajcie pasa drogowego na cele niezwizane z budow, przebudow, remontem, utrzymaniem i ochron drg wymaga zezwolenia zarzdcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej.
Wyej wymienione zezwolenie dotyczy:
1. Prowadzenia robt w pasie drogowym;
2. Umieszczenia w pasie drogowym urzdze infrastruktury technicznej niezwizanych z potrzebami zarzdzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego;
3. Umieszczenia w pasie drogowym obiektw budowlanych niezwizanych z potrzebami zarzdzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam;
4. Zajcie pasa drogowego na prawach wycznoci w celach innych ni zostay wymienione wyej.
Wymagane dokumenty:
Na podstawie art. 40 ust. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych ( Dz. U. z
2000 roku, Nr poz. 838 z pn. zmianami ) zarzdza si co nastpuje:
Zajmujcy pas drogowy przed planowanym zajciem pasa skada wniosek do zarzdcy drogi o wydanie pozwolenia na zajcie pasa drogowego.
Wniosek powinien zawiera:
1. Imi i nazwisko oraz adres lub nazw i siedzib podmiotu wystpujcego o zajcie pasa
drogowego.
2. Cel zajcia pasa drogowego.
3. Lokalizacj i powierzchni zajtego pasa drogowego, a w przypadku reklam powierzchni reklamy.
4. Planowany okres zajcia pasa drogowego.
Do wniosku naley doczy:
1. Szczegowy plan sytuacyjny w skali 1:1.000 lub 1:500 z zaznaczeniem granic i podaniem
wymiarw planowanej powierzchni zajcia pasa drogowego, a w przypadku umieszczenia reklamy – z podaniem jej wymiarw.
2. Zatwierdzony projekt organizacji ruchu, jeeli zajcie pasa drogowego wpywa na ruch drogowy lub ogranicza widoczno na drodze albo powoduje wprowadzenie zmian w istniejcej organizacji ruchu pojazdw lub pieszych. Projekt organizacji ruchu zwizany z robotami prowadzonymi w pasie drogowym powinien okrela sposb zabezpieczenia tych robt zgodnie z wymogami bezpieczestwa ruchu drogowego.
W przypadku zajcia pasa drogowego w celu prowadzenia robt do wniosku naley doczy dodatkowo:
1. Oglny plan orientacyjny w skali 1:10.000 lub 1:25.000 z zaznaczeniem zajmowanego odcinka pasa drogowego oraz informacj o sposobie zabezpieczenia robt, jeeli nie jest wymagany projekt organizacji ruchu.
2. Owiadczenie o posiadaniu wanego pozwolenia na budow obiektu umieszczanego w pasie drogowym lub o zgoszeniu budowy lub prowadzonych robotach waciwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
Opaty:
Zoenie wniosku oraz zezwolenie nie podlega opacie.
Za zajcie pasa drogowego pobiera si opat:
1. Opat za zajcie pasa drogowego w celu prowadzenia robt i zajcie pasa drogowego
na prawach wycznoci ustala si jako iloczyn liczby metrw kwadratowych zajtej powierzchni pasa drogowego, stawki opaty za zajcie 1 m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego, przy czym zajcie pasa drogowego przez okres krtszy ni 24 godziny jest traktowane jak zajcie pasa drogowego przez 1 dzie.
2. Opaty za zajcie pasa drogowego w celu umieszczenia w pasie drogowym urzdze infrastruktury technicznej ustala si jako iloczyn liczby metrw kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajtej przez rzut poziomy urzdzenia i stawki opaty za zajcie 1 m2 pasa drogowego pobieranej za kady rok umieszczenia urzdzenia w pasie drogowym, przy czym umieszczenie urzdzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inynierskim przez okres krtszy ni rok obliczane jest proporcjonalnie do liczby dni umieszczenia urzdzenia w pasie drogowym lub na drogowym obiekcie inynierskim.
3. Opat za zajcie pasa drogowego w celu umieszczenia w pasie drogowym obiektw dowolnych oraz reklam ustala si jako iloczyn liczby metrw kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajtej przez rzut poziomy obiektu budowlanego, albo powierzchni reklamy , liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opaty za zajcie 1 m2 pasa drogowego.
Za zajcie pasa drogowego:
1. Bez zezwolenia;
2. Z przekroczeniem terminu zajcia okrelonego w zezwoleniu zarzdcy drogi;
3. O powierzchni wikszej ni okrelono w zezwoleniu zarzdcy drogi, zarzdca drogi wymierza w drodze decyzji administracyjnej kar pienin w wysokoci 10-krotnoci opaty zasadniczej. Termin opaty zasadniczej oraz kary wynosi 14 dni od dnia, w ktrym decyzja ustalajca ich wysoko staa si ostateczna.
Tryb odwoawczy:
Od decyzji przysuguje stronom prawo wniesienia odwoania do samorzdowego Kolegium Odwoawczego w Elblgu w terminie 14 dni od daty jej dorczenia.
Odwoanie wnosi si za porednictwem Burmistrza Miasta Braniewa.
|